Sorento - sledování slepého úhlu

11.05.2020

Automobilka Kia dnes odhalila detaily nejmodernější technologie sledování slepého úhlu výhledu (BVM – Blind-Spot View Monitor), která je součástí výbavy nové generace SUV Kia Sorento. Tento „druhý pár očí“ řidiče slouží ke zvýšení bezpečnosti celé posádky vozidla i ostatních účastníků silničního provozu tím, že eliminuje slepé úhly výhledu po obou stranách vozu. Sorento je vůbec prvním modelem Kia v Evropě, který tento propracovaný asistenční systém nabízí v rámci sestavy funkcí spojených s novým plně digitálním přístrojovým štítem ‚Supervision‘ o úhlopříčce 12,3". Systém BVM zlepšuje výhled řidiče po obou stranách vozidla při jízdě po dálnici a je provázán se směrovou signalizací vozu.

Když dá řidič znamení o změně směru jízdy s úmyslem přejet do jiného pruhu a ve slepém úhlu výhledu se skrývá jiné vozidlo, asistent na levé či pravé straně přístrojového štítu TFT zobrazí obraz kamery ve vysokém rozlišení. Obraz zprostředkující slepý úhel výhledu krátce nahradí číselník rychloměru nebo otáčkoměru (resp. kruhový ukazatel hybridního systému u provedení Sorento Hybrid), zatímco je stále možné sledovat aktuální rychlost vozidla. Zdrojem video obrazu jsou nenápadné širokoúhlé kamery o vysokém rozlišení, zabudované do krytů vnějších zpětných zrcátek. Kamery zprostředkují širší úhel zobrazení než zrcátka samotná, a poskytují tak řidiči lepší přehled o okolním provozu.

Technologie BVM automobilky Kia se evropským zájemcům o zcela nové Sorento nabízí v rámci paketu, jenž zahrnuje funkci monitorování okolí (SVM) a asistenta pro zamezení kolizím při parkování (PCA) – pro maximální bezpečnost pomalých parkovacích manévrů – stejně tak jako audiosystém Bose Performance Series. Uvedený technologický paket je na evropských trzích k dispozici pro vozidla vybavená funkcí sledování slepého úhlu s asistentem pro zamezení kolizím (BCA). Systém BCA pomáhá řidiči vyhnout se kolizím s vozidly skrytými ve slepém úhlu výhledu a aktivně zasahuje v případě, že hrozí bezprostřední riziko srážky.

Plně digitální přístrojový štít

Digitální přístrojový štít Kia Supervision byl navržen tak, aby zajistil co nejsrozumitelnější předávání informací. Digitální přístrojový štít s jemnou grafikou o rozlišení 1920x720 bodů nahrazuje klasický kruhový rychloměr i otáčkoměr jediným spojeným displejem s mimořádně ostrými kruhovými ukazateli rychlosti vozidla i otáček motoru. Na multi-funkčním displeji mezi kruhovými ukazateli se zobrazují pokyny navigace k odbočování, informace audio systému, stejně tak jako detailní informace o trase a výstrahy palubní diagnostiky nebo rozbalující se menu s oznámením nejrůznějších technologií aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení vozidla.